OPEN AV SPANIEL (EXCEPT COCKER SPANIEL) STAKE held at Caerhays Estate Cornwall BKPO The Williams Family and Head Keeper Mr P Tidball on Thursday 11th October.

1st Dunbrigg Banksia - Mr Ian Flint (and Guns' Choice)
2nd Middletor Aurora- Mr Paddy Williams 
3rd Bucklawren Kadiz-Mr Simon Jones 
COM Dashbrook Peggy Sue- Mr Steve Bolton

OPEN COCKER STAKE COLQUITE ESTATE, BODMIN Held on the  26th October BKPO The Countess Le Grellle, Mr Michel van Hoorbereke and Head Keeper Mr Jim Osborne.

1st Corondown Silk of Clearmeadow - Ms Andrea Perrett
2nd Killylin Lace - Mr Simon Blackman 
3rd Deepfleet Suzanne - Mr Peter Avery 
4th Episcopi Kiwi - Mrs Anita Jones 
COM Nettlebridge Aquarius - Mr Mark Burr

 NOVICE AV SPANIEL STAKE HELD AT TREWITHEN ESTATE, GRAMPOUND ROAD ON WEDNESDAY 17TH OCTOBER BKPO MR AMJ GALSWORTHY AND HEAD KEEPER MR JOHN GREGORY

1st Halwin Ryston Rustler of Spannerwood - Wayne Swiggs 
2nd Middletor Athena of Treffry - Keith Penrose 
3rd Penwills Lacey - Paddy Williams 
4th Dolbrenin Oliver - Nick Gregory 
COM Halwin Ryston Pussy Galore - Mike Hoskins 
COM Kilhopemoss Beelzibub - Jimmy Andrew

 NOVICE AV SPANIEL held on 29th December 2018 at Hardicott Shoot BKPO Mr Dave Locke, Head Keeper and the Hardicott shoot.
1st (and guns' choice) Barcudwen Rocket - Mr P Sayce
2nd Spinnchetti Minnie - Mr C Baker
3rd Nederscot Scout of Flintwood - handled by Mr S Leigh, owner Mr J Cook
4th Woodabudge Noah - handled by Mr M Lewis, owner Miss M J McNally
COM - Taffswell Toddy - Mr M Warren and Miss T Warren

Open AV Spaniel (Except Cocker) Trial at Carnanton 4 November 2017

Judged by Richard Preest, Martin Ford, Sally Jenkins and Nigel Price

1st: Middletor Aurora Paddy Williams and Guns’ Choice
2nd: Kilhopemoss Pepperpot Dave Hodgson
3rd: Rosebay Harmony Alice Wise
4th: Edgegrove Opal Andy Faulkner
COM: Avonharrier Trigger
COM: Shells Lady Anthony Lawlor

Open Cocker Spaniel Trial at Colquite 3 November 2017

Judged by Richard Preest, Martin Ford, Aubrey Ladyman and Nigel Price

1st: Episcopi Kiwi Anita Jones and Guns’ Choice
2nd: Croimhor Turn of Polgreen Will Clulee
3rd: Endowood Clone Wendy Openshaw

AV Novice Spaniel Trial at Trewithen 1 November 2018 October 2017

Judged by John Cook and Wayne Swiggs

1st: Jarailstar Make A Stand John Williams
2nd: Wiscombe Sloegasm Sara Chichester and Guns’ Choice
4th: Kenquartz Backstreets of Wiscombe Sara Chichester
COM: Centrewalk Onyx Andrew Fleming
COM: Kenquince Cherry Garcia Matthew Warren
COM: Lochandaimh Enzo Edward Cox
COM: Amberquest Dynamo Gary Holbrook
COM: Kilhopemoss Beelzibub Jim Andrew

AV Novice Spaniel Trial at Caerhays 5 October 2017

Judged by Jeff Rayner and Dave Hodgson

1st: No first place awarded
2nd: Diamond Kahyasi Tony Kandes
3rd: Burtlesmoor Onyx Keith Drinkwater
4th: Episcopi Kiwi Anita Jones and Guns' Choice
COM: Thistlepark Elka Louise Burnell
COM: Chilly of the Mountain Rob Wilmott
COM: Kilhopemoss Beelzibub Jim Andrew

Open ESS at Carnanton 7 November 2015

Judges: Guy Stubbings and Gerry Meehan

1st Bishwell Black Magic of Breckmarsh ESS d Owner/Handler Lee Cooper
2nd Gatekeeper Meg of Centerwalk ESS b Owner/Handler Richard Preest
3rd Edwardiana Minstrel of Halwin Ryston ESS d Owner/Handler Mike Hoskins
COM Rosebay Harmony ESS b Owner/Handler Alice Wise
COM Slibh Peggy of Greenbush ESS b Owner/Handler Alice Wise
COM FTCh Brynfedi Adel of Countryways Owner/Handler Dave Templar

Open Cocker at Colquite 6 November 2015

Judges: Guy Stubbings and Gerry Meehan

1st Killylin Lace CS b Owner/Handler Simon Blackman
2nd FTCh Voodoo Black Widow CS b Owner/Handler Nick Gregory
3rd Rowston Storm CS d Owner/Handler Dai Ormond
4th Trochry Magic of Jarailstar CS b Owner/Handler James Starkey
COM Nicaris Carter Dan CS d Owner/Handler Neil Harris

AV Novice Spaniel trial at Caerhays 7 October 2015

Judges: Stuart Morgan and Nick Davies

1st Kilhopemoss Pepperpot ESS b Owner/Handler David Hodgson
2nd Lawsanna Mighty Mac of Flintwood Owner John Cook / Handler Shane Leigh
COM Lochanda Enzo Owner/Handler Simon Blackman
COM Shells Lady Owner/Handler Anthony Lawlor

 

Novice AV Retriever Trial at Hardicott Shoot, Milton Abbot, on 29 January 2018

By kind permission of the Hardicott Shoot, Richard Street (Shoot Captain) and keeper, Dave Locke

Judged by Sally Jenkins, Chris Brain, Craig Perry and James Bailey

1st      Ffynongain Buzzard LR d Mike Jones

2nd     Foxglove of Super Sid LR d Keith Broomfield

3rd      Kinagar Dolly of Elmertown LR b Angie Townsend

COM Danescombe Omega LR b Rob Wilmott

Helpers' Choice: Ffynongain Buzzard

Best Retrieve: Kinagar Dolly of Elmertown (This was a brand new trophy given in memory of Kevin Wadland, a very popular beater on the shoot)

 

Open Qualifying AV Retriever Trial at Trewithen Estate on 14 November 2017

By kind permission of our President, Michael Galsworthy

Judges Tim Shipp, Nick Coates, Dave England and Ken Green

1st      Kestrelway Drake LR d Jason Mayhew

2nd     Cynhinfa Nat of Liliarch LR d Shane Padbury

3rd      Lendown Gorse of Wadeshot LR d Roger Wade and Guns’

 

Novice AV Retriever Trial at Colquite Estate on 11 November 2017

By kind permission of Countess Pinky le Grelle and Michel van Hoorbereke and hosted by Alexy van Kimmenade.

Judged by Steve Ashby, Keith Sandercock, Sally Ashby and Matt Gould

1st      Zennawood Dark Angel LR b Jess Latham

2nd     Haraka Kat of Grayspeed GR b Robin Gray

COM Danescombe Omega LR b Rob Wilmott

COM Grayspeed Currack of Canburne GR d Ann Ross-Smith and Guns’ Choice

COM Leadburn Umair LR d Jonathon Allin

 

Open Qualifying AV Retriever Trial at Carnanton Estate on 16 October 2017

By kind permission of Paul and Claire Young-Jamieson

Judged by Di Harrison, Helena Sully, Dave Stephens and Di Stevens

1st      Stykesboy Llangynidr LR d Haydn Willmott

2nd     Gortons Black Thorn Lad of Hawksthorn GR d Lisa Harris

3rd      Hawksrigg Balgaire of Meonvalley LR d Sarah Miles and Guns’ Choice

COM   Tallygold Mulberry GR d Judith Evans

 

Novice AV Retriever Trial at Aishe Barton, Silverton, on 14 December 2016

By kind permission of Nigel Partiss

Judged by Robert Atkinson, Tim Shipp, Jill Gardner and Mary Palk

1st: Saintcyres Cavendish LR d Zoe Townsend and Guns’ Choice

2nd: Sault Samish of Meonvalley LR d Sarah Miles

3rd: Weststall Tolley LR d Frank Fitheridge

COM: Autumn Willow Tag LR d Ken Green

COM: Broadlaw Josh of Mosslana LR d Alan Ging

 

Open Qualifying AV Retriever Trial at Trewithen Estate on 14 November 2016

By kind permission of our President, Michael Galsworthy

Judged by Sally Jenkins, Sara Chichester, Keith Sandercock and Dave Stephens

1st:  Cynhinfa Jarmen of Wauniago LR d Mike Jones and Guns’ choice

2nd: FTCh Lamlodge Matador LR d Keith Broomfield

3rd: Lillyhorn Peregrine LR d Caroline Nunneley

COM: Grayspeed Kapuki GR b Robin Gray

COM: Websend Whitefarland LR b Tom Lowe

COM Kaliture Rooster GR d Andy Fisher

 

Novice AV Retriever Trial at Colquite Estate on 7 November 2016

By kind permission of Countess Pinky le Grelle and Michel van Hoorbereke

Judged by Nick Coates, Judith Evans, Jason Mayhew and Paul Dukes

1st: Tunnelwood Peppershrike LR d Steve Ashby

Guns' Choice: Treranch Karra Ky LR b Keith Sandercock.

 

Open Qualifying AV Retriever Trial at Carnanton Estate on 17 October 2016

By kind permission of Paul and Claire Young-Jamieson

Judged by Judy Rainey, Tim Shipp, Lisa Harris and Allie Hogsbjerg

1st: Stykesboy Llanngynidr LR d Haydn Willmott

2nd: Cynhinfa Nat of Liliarch LR d Shane Padbury

3rd: Lord Rye of Knowle For Lovehayne LR d Richard Edwards

COM: Beggarbush Noble LR d Sue Hutton and Guns' Choice